Облітеруючий атеросклероз — недуга, від якої страждають кровоносні судини. У міру розвитку захворювання склеротичні бляшки закупорюють судини і частково або повністю припиняють кровопостачання в кінцівках.
Проявляється захворювання у вигляді:
- невеликої кульгавості під час ходьби;
- хворобливих відчуттів в стегнових і литкових м’язах;
- оніміння та холоду в ногах.
Діагноз облітеруючий атеросклероз судин нижніх кінцівок потрібно поставити якомога раніше, так як це дуже серйозна і небезпечна хвороба. І без правильного і своєчасного лікування у хворого може розвинутися гангрена. А вона в свою чергу нерідко призводить до ампутації.
Симптоми хвороби
Відвідуючи лікаря, хворі скаржаться на здавлені та скуті відчуття в ногах. Також пацієнтів турбують болі, які стають сильнішими під час ходьби або бігу. Визначають стадії облітеруючого атеросклерозу судин нижніх кінцівок керуючись порушенням кровообігу. Це залежить від того скільки людина може пройти без болю в кінцівках. На ранніх стадіях людина може пройти до 1 км без хворобливих відчуттів. Але по мірі розвитку хвороби, дистанція значно зменшується і людина відчуває дискомфорт кожні 100 м, а то і менше. При цьому ноги спочатку стають блідими, сповільнюється ріст волосся і нігтів. На наступних етапах ноги набувають багряно синюшного відтінку, а рани заживають дуже повільно.
На більш пізніх стадіях хворий відчуває біль навіть лежачи. Сила болю залежить від того в якому становищі перебувають ноги. Нерідко люди намагаються спати в положенні сидячи, але через деякий час сон все одно порушується. На ногах і пальцях з’являються некротичні ураження, набрякають стопи, а далі утворюються трофічні виразки. Остання стадія — гангрена, врятувати від якої зможе тільки ампутація ноги.
Причини розвитку хвороби
Ці хвороби найбільше схильні до представники чоловічої статі. Її провокують такі чинники:
- Куріння сигарет;
- Алкоголізм;
- Ожиріння;
- Порушення в роботі серцево-судинної системи;
- Обмороження ніг;
- Підвищений тиск;
- Cпадковість;
- Підвищений рівень холестерину в крові.
Профілактика облитерирующего атеросклерозу нижніх кінцівок
ОАСНК нерідко рецидивує і вимагає повторного оперативного втручання. Тому, щоб захворювання не прогресувало, необхідно стежити за рівнем холестерину, артеріальним тиском і харчуватися по спеціальній дієті, вести активний спосіб життя. Нерідко хвороба вражає людей зі шкідливими звичками — рекомендується кинути палити і пити алкоголь, щоб мінімізувати ризики розвитку недуги.
Також людям, які хворіють ОАСНК і перенесли операцію на кінцівках, потрібно приймати спеціальні препарати, які призначає лікар і регулярно проходити планові обстеження.
Відмінності облітеруючого ендартеріїту і атеросклерозу
Атеросклероз і ендартеріїт мають схожі симптоми, але різний перебіг хвороби. Необхідно розібратися з відмінностями цих захворювань:
- Атеросклерозу схильні чоловіки старше 50 років, хвороба протікає повільно, але вражає відразу обидві кінцівки. Бляшки формуються в артеріальній системі — вени не будуть зачіпатися.
- Ендартеріїтом страждають люди середнього і навіть молодого віку. При цьому стадії захворювання розвиваються швидко і вражають спочатку одну ногу. В цьому випадку бляшки з’являються спочатку в дрібних судинах, потім у великих. Також уражаються вени.
Лікування облітеруючого атеросклерозу нижніх кінцівок
Хороший ефект дає лікування в санаторії «Куяльник». Комплекс процедур в санаторно-курортному комплексі проводиться, враховуючи стадію розвитку хвороби. Сюди входять як методики, які впливають на організм в цілому, так і тільки на уражені області. Чим запущеними захворювання, тим обережніше діють лікарі. В комплексне терапію входить лікувальна фізкультура, масажі, фізіотерапевтичні процедури і, звичайно ж, грязелікування:
- Грязьові і ропні ванни;
- Мікрохвильова терапія;
- Электропунктура.
Відпочивати в санаторії слід в стадії ремісії захворювання. Людям, у яких хвороба на останніх стадіях призначається щадне лікування, а також медикаментозні препарати. Пацієнти з початковою стадією ОАСНК після проходження терапії в «Куяльнику» відчувають себе значно краще. Позитивні результати відзначають в понад 75% випадків.