Остеоартроз — це хронічна хвороба, яка вражає суглоби і суглобові хрящі. Захворювання протікає без запалень, і часом його помічають не відразу. Найчастіше зустрічається остеоартроз колінного суглоба або тазостегнового. Але в міру прогресування захворювання вражає всі суглоби. При такому недугу суглоби хворого старіють і пошкоджуються завчасно. На початкових стадіях остеоартроз ще можна вилікувати, тому при його перших проявах потрібно звернутися до лікаря.

Причини виникнення хвороби

Деформуючий остеоартроз суглобів розвивається через занадто великого навантаження на суглоби і хрящі. Це в першу чергу провокує:

 • Наявність зайвої ваги;
 • Сидячий образ життя;
 • Погана постава;
 • Пошкодження кісток;
 • Заняття бігом або важкою атлетикою.

Ця недуга діагностований у 10-12 відсотків людей по всьому світу. Найчастіше він вражає людей похилого віку після 60 років. Але зараз їм стали хворіти і молодші люди. На сьогоднішній день середній вік розвитку остеоартрозу – 40 років.

Першопричину появи цієї хвороби досі не вдалося встановити. До Європейського країнах на остеоартроз тазостегнових суглобів хворіє 10-12 відсотків жителів, а колінного суглоба — до 29% жителів. Вченими було встановлено, що проблема полягає в дегенерації хряща – він розпадається на волокна і згодом висихає і зменшується. Це провокує появу запалень.

Симптоми остеоартрозу суглобів

Самим явною ознакою появи гонартрозе вважається деформація суглобів. Однак зміни відбуваються дуже повільно, ледь помітно. Так, після довгого сидіння за столом, встаючи людина може відчути хруст в колінах. Через деякий час згинати коліна стає все складніше. Часто ранок супроводжується дискомфортом і скутістю в ногах і хворобливими відчуттями. Симптоми помітні тільки в русі і в спокої абсолютно не турбують.

Також хворобливі відчуття присутні під час фізичних навантажень. Хворі скаржаться на хрест під час ходьби, а після в цій області з’являється припухлість, яка болить навіть від дотиків.

При артрозі кульшового суглоба хворобливі відчуття тривожать не тільки в самому суглобі, а й в коліні і пахової області. Через цих симптомів пацієнт намагається зменшити біль і переносить навантаження на здорову ногу – надалі розвивається кульгавість, змінюється хода і постава. Може розвинутися остеоартроз гомілковостопного суглоба.

Далі страждають інші органи і надалі здоров’я людини істотно псується.

Це сигнал про те, що потрібно негайно звернутися до фахівця. Так як на подальших стадіях атрофуються м’язи, після чого суглоб і зовсім перестає працювати. Виправити це буде можна тільки за допомогою оперативного втручання.

Стадії розвитку захворювання

Щоб дізнатися стадію захворювання потрібно провести рентгенологічні дослідження. Тільки після комплексної діагностики лікар може класифікувати остеоартроз:

 • На 1 стадії зміни в рухливості суглобів незначні. Однак помітні первинне прояв остеофитов, суглобова щілина стає менше;
 • На 2 стадії рухати суглобом стає все складніше, з’являється хрускіт і атрофія м’язів. Починають формуватися остеофіти, які можна помітити під час фізичних навантажень і ходьби.
 • На 3 стадії рухливість суглоба дуже обмежена. Суглобова щілина практично не видно. Кісткова деформація дуже помітна, з’являються нарости, кісти, остеофіти великих розмірів.

Фактори, які впливають на появу хвороби

Артроз може бути первинним або вторинним.

При первинному вигляді – дегенерація розвивається в здорових хрящах. Часто недугу схильні спортсмени, наприклад, важкоатлети хворіють на остеоартроз плечового суглоба. Жінки в період клімаксу через гормональних перебудов теж схильні до захворювання.

При вторинному вигляді захворювання розвивається внаслідок травм і пошкоджень суглобів. Хрящі не отримують належного харчування, і навантаження на суглоби збільшується в кілька разів.

Причиною розвитку захворювання можна вважати екологічний стан країни, наявність таких шкідливих речовин як тютюнопаління, вживання алкоголю та інше. Однак попередити появу артрозу досить складно. Тому слід консультуватися з лікарем при перших симптомах захворювання.

Санаторно-курортне лікування артрозів

Існує багато методик, які застосовують лікарі при лікуванні остеоартрозу. Але часто вони призводять до рецидивів і навіть оперативне втручання не може гарантувати одужання. Тому слід подумати над альтернативною терапією. В Санаторії «Куяльник» застосовуються такі методи лікування:

 • Застосування грязьових аплікацій і компресів;
 • Правильне харчування;
 • Пиття води «Куяльник»;
 • Ванни з ропою і різними добавками;
 • Використання гідрокінезотерапії;
 • Відвідування спортивного залу для розробки атрофованих м’язів і суглобів;
 • електрофорез;
 • Магнітотерапія і багато іншого.